Minister Hirman prijal predstaviteľov KOZ

14 February

Minister Karel Hirman prijal v pondelok 13, februára na pôde Ministerstva hospodárstva (MH) SR predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov (KOZ), s ktorými diskutoval o dostupných možnostiach pomoci s vysokými cenami energií.

      Delegáciu KOZ viedla Monika Uhlerová, prezidentka KOZ a jej ďalšími členmi boli: Boris Baumgartner, poradca KOZ, Ľudovít Michalovič, predseda Odborového zväzupracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu, Pavol Štefanko, predseda Podnikovej organizácie odborových zväzov SMZ, a.s. Jelšava a Rudolf Repiský, výrobný riaditeľ SMZ, a.s. Jelšava. Stretnutie so zástupcami odborových zväzov nadväzuje na viaceré stretnutia ministra hospodárstva s rôznymi predstaviteľmi podnikateľského averejného sektora na Slovensku.

Minister hospodárstva Karel Hirman predstavil zástupcom KOZ možnosti pomoci, ktoré v súvislosti s vysokými cenami energií poskytuje rezort hospodárstva v rámci svojich kompetencií, rozpočtových a zákonných možností podnikateľskému sektoru. Karel Hirman sa osobitne venoval funkčnej schéme pomoci známej ako tzv. „2.1“, ktorej efektívnosť preukázala už jej prvá fáza spustená v decembri 2022. Už v najbližších dňoch ministerstvo hospodárstva vyhlási jej pokračovanie.

Rovnako predstavil pripravovanú schému pomoci, tzv. „2.4“, ktorá predstavuje väčšiu a zaujímavejšiu pomoc najmä pre väčšie a energeticky náročnejšie podniky napriek zložitejšiemu mechanizmu. Výška kompenzácie a jej maximálne limity sú stanovenév štyroch rôznych úrovniach, celkovo alokovaná suma pomoci je 600 mil. eur.

Vzhľadom na jej náročnejšiu administratívu a komplikovanejší mechanizmus, minister Karel Hirman, rovnako ako zväzy podnikateľov a zamestnávateľov, tak i zástupcov KOZ vyzval k spolupráci a k zapojeniu do prípravy tejto výzvy. Ako uviedol:

„Spoločnosti v oblasti metalurgie sú jednak pod dlhodobým globálnym tlakom a jednak ich postiholnástup recesie, ktorá zasiahla tento náročný sektor už v roku 2021. Uvedomujem si, že patria medzi najviac postihnuté podniky. Budem preto rád, keď pomoc spoločne s Vami nastavíme čo najefektívnejšie.“

Prezentované možnosti pomoci ocenili i zástupcovia KOZ. „Ďakujeme za prijatie, ale i zato, že sa napĺňa to, čo sme si sľúbili minulý rok na zasadnutí tripartity. Rovnako takďakujeme za sociálny dialóg,“ uviedla na záver rokovania Monika Uhlerová.

Obe schémy pomoci MH SR vychádzajú z Dočasného krízového rámca pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine, ktorý prijala Európska únia (EÚ) minulý rok. Dočasný krízový rámec stanovuje základné legislatívne podmienky pre poskytovanie pomoci pre podniky v rámci EÚ.

Tlačový odbor MH SR