Štvrtý aktívny deň s Náučným chodníkom Hrádok 2023

29 July

29. júla tohto roku sme opäť tradične, v spolupráci s Mestskými lesmi v Jelšave, usporiadali v poradí už štvrtý aktívny deň s Náučným chodníkom Hrádok. Na jeho dvanástich zastávkach si môžu jeho návštevníci kedykoľvek prečítať zaujímavé informácie týkajúce sa jeho blízkeho okolia.

Trasa dlhá 3,7 kilometra ponúka nenáročnú pešiu turistiku pre dospelých, ale aj pre deti. Tí športovo založení ju zvládnu aj na bicykli či elektrobicykli.

Keďže na všetkých predchádzajúcich ročníkoch tohoto spoločného podujatia sme sa na počasie sťažovať nemohli, tajne sme dúfali, že tomu, aj napriek nepriaznivej predpovedi, nebude inak. Predpoveď počasia sme sledovali do poslednej chvíle, aby sme sa na jeho prípadné vrtochy mohli čo najlepšie pripraviť.

Plánovaný začiatok o štrnástej hodine bol rozpačitý, nakoľko návštevníci kvôli dažďovým prehánkam na začiatku prichádzali v nižšom počte, a tak sme úvodné privítanie trocha oddialili. Potom sa však počasie umúdrilo a program mohol prebiehať podľa plánu.

Deti sa mohli tešiť tvorivým dielňam, lesnej pedagogike, autíčkam, hasičskej pene či streľbe zo vzduchovky. Po prešlapaní náučného chodníka a správnom odpovedaní na súťažnú otázku ich čakala odmena.Určite mnohých zaujalo vystúpenie sokoliarov či pripravené minizoo v areáli chaty Hájenky.

Svoju činnosť prišli odprezentovať poľovníci, včelári, lesníci, výrobcovia syrov či iní výrobcovia z okolia. Pripravená bola aj hasičská plošina, ktorá poskytla odvážnejším pozorovanie panorámy okolia Hrádku.Pre všetkých zúčastnených bolo pripravené občerstvenie s grilovačkou.

Keď bol program dňa v plnom prúde a kapela Jazzin Mood sa pripravovala na svoje vystúpenie, spustil sa prudký lejak, ktorý dlho neutíchal.Po zvážení všetkých alternatív a odchode niektorých do nitky zmoknutých návštevníkov sme sa rozhodli vystúpenie kapely presunúť do kaviarne hotela, kde svojím skvelým programom spríjemnili záver tohoto zaujímavého dňa.

Tešíme sa na stretnutie znova o rok.

Július P i a t e r

vedúci Hotela Hrádok