Slávnostné otvorenie banských priestorov verejnosti
Terénne autá miznú v podzemí. Sedia v nich ľudia v bezpečnostných odevoch, vybavení svetlami, ktorí sú na ceste za jedinečným zážitkom. Po prejazde 2,5 km dlhým podzemným tunelom sa im otvára fascinujúci a veľkosťou impozantný priestor s banskou technikou a podzemným kinom, ktoré premieta priamo na skaly.
Toto nie je scéna zo sci-fi filmu, ale realita, ktorú môžu zažiť návštevníci magnezitových baní v Jelšave. Tie sa vôbec po prvý raz otvárajú aj verejnosti, zatiaľ v rámci víkendových pobytov v hoteli Hrádok, ktorý Slovenské magnezitové závody, a.s. prevádzkujú.
„Chceme návštevníkom ponúknuť unikátny víkendový pobyt, ktorý ich prevedie banskou históriou aj súčasnosťou, ktorý predstaví fascinujúce banské priestory, banskú techniku ale aj čaro starých baníckych tradícií. A samozrejme chceme, aby návštevníci u nás ostali pár dní,“ hovorí Roman Gažúr, generálny riaditeľ Slovenských magnezitových závodov (SMZ).
Práve rast počtu viacdňových návštevníkov je to, čo región Gemer potrebuje nielen z hľadiska ďalšieho rozvoja cestovného ruchu, ale aj celkového rozvoja.
„Sme tu preto, aby sme hľadali spôsoby, ako menej rozvinuté regióny posúvať dopredu. Aby aj tu ľudia vedeli, že pre nás nie sú na okraji záujmu. Aby sme im dali nielen nádej, ale reálne možnosti, ako tu ostať žiť a pracovať. Teší ma, že v Slovenských magnezitových závodoch a v meste Jelšava sme našli partnerov, ktorým na rozvoji našich regiónov záleží,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.
Slovenské magnezitové závody, a.s., Jelšava /SMZ/ sú významný podnik a jeden z najväčších zamestnávateľov v regióne Gemer. Okrem svojej hlavnej činnosti, ťažbe a spracovaniu magnezitu, sa venuje aktivitám, ktorých cieľom je zlepšovať životné prostredie v regióne a v neposlednom rade prezentovať baníctvo ako činnosť, bez ktorej by sa nemohlo hospodárstvo ďalej rozvíjať.
Práve z tohto dôvodu sa začali asi pred rokom pohrávať s myšlienkou, že by časť podzemia sprístupnili za určitých podmienok verejnosti. Podľa slov Romana Gažúra, generálneho riaditeľa SMZ: „Uvedomujeme si, že baníctvo je vnímané ako odvetvie, ktoré si vyžaduje tvrdú prácu, je náročné na fyzickú zdatnosť, poskytuje ťažké pracovné podmienky a negatívne vplýva na životné prostredie. Naším cieľom je zmeniť vnímanie laickej verejnosti a priblížiť jej, akými technologickými zmenami tento sektor prešiel. Zároveň chceme poukázať na to, že baníctvo je kľúčovým pilierom hospodárskeho rozvoja každej spoločnosti. Je to remeslo, umenie aj veda. Myslíme si, že sme k naplneniu tohto cieľa pristúpili originálne, pretože chceme ľudom baníctvo prezentovať priamo v bani. Zoberieme ich do podzemia, kde ich pohltí impozantná krása hlbín zeme.“
Víkendový pobyt v hoteli Hrádok s návštevou magnezitovej bane a ďalšími službami, ako je tradičné štvorchodové menu v baníckej reštaurácii či ochutnávka vína, si môžu záujemcovia rezervovať na webovom sídle hotela Hrádok. Milan Kolesár, primátor mesta Jelšava, uviedol: „Sprístupnenie tohto jedinečného miesta rozšíri mozaiku turistických atraktivít, ktoré náš región ponúka a pridá sa k takým miestam, ako je napríklad Coburgovský kaštieľ v Jelšave, alebo gotické kostoly v okolí. Som veľmi rád, že aj v tomto prípade tvoríme ponuku cestovného ruchu na tom, čo nám tu naši predkovia zanechali. Verím, že aj vďaka tejto novinke príde do Jelšavy a do celého regiónu viac návštevníkov, pretože to je naozaj to, čo potrebujeme.“
Najbližšie je víkendový pobyt v hoteli Hrádok so vstupom do magnezitovej bane v ponuke v termíne 25.–27. 10. 2024.
Ing. Zuzana Jóbová, PhD.
výkonná riaditeľka KOCR Banskobystrický kraj Turizmus